Indkøbskurv0 varer 

Domaine la Roquète

Siden Brunier brødrene fra Domaine du Vieux Télégraphe overtog Domaine La Roquète i 1986 har denne ejendom fået en helt imponerende opblomstring.

En gennemgribende renovering af kældre, nedsættelse af hektarudbyttet og brødrenes kyndige hænder på markerene såvel som i produktionen, resulterede hurtigt i scorer over de magiske 90 points hos både Robert Parker og Wine Spectator.

Med en gennemsnitsalder for vinstokkene på over 40 år henter rødderne nu dybt i undergrunden netop de mineraler og naturlige smagsstoffer som brødrene har ventet på for at lave den kvalitet der siden starten var visionen: En klassisk, egnstypisk vin i verdensklasse – men på naturens præmisser, naturligvis.

Domaine La Roquète bliver ofte kaldt en moderne Châteauneuf-du-Pape. Denne opfattelse skyldes muligvis at Domaine la Roquète er lidt hurtigere drikkeklar end Domaine du Vieux Télégraphe og det vil sige inden for dens første fem år.

Domaine La Roquètes Châteauneuf-du-Pape er en vin domineret af Grenache. Den understøttes af både Syrah og Mourvèdre på den mest indsmigrende måde man kan tænke sig. Blandt eksperter er l’Accent de la Roquète, den ekstremt limiterede top-cuvée, allerede at betragte som en af Châteauneuf-du-Papes mest eftertragtede vine.

Vi er ikke i tvivl om, at et nyt top-domæne i Châteauneuf-du-Pape er skabt.